Strom a jeho mikroklima
- Cílová skupina:
- I. stupeň, II. stupeň
- Čas potřebný pro aktivitu:
- 60-90 minut
- Cíl a aktivity z pohledu žáka:
- Žák díky pokusům a bádání venku objeví, jak strom či keř v zahradě nebo parku ovlivňuje své nejbližší mikroklima.
- Pomůcky:
- podsedáky, teploměry, vlhkoměry, váhy, ploché misky, šňůra na prádlo, kolíčky, nasákavé látky, slunečník
- Štítky:
Strom si kolem sebe udržuje mikroklima a nejen že tvoří stín, ale díky transpiraci (průduchy listů vypouští vodu v podobě páry) a gutaci (průduchy vypouští vodu v kapalné podobě) vytváří kolem sebe vlhčí vzduch. Proto se nám v lese lépe dýchá, teploty tam nevystupují ve dne tak vysoko jako na louce a neklesají tak hluboko v noci.
Porovnání skrze smysly
Lehněte si (sedněte) na 2–5 minut v teplém dni na slunce (na trávu), pod slunečník (střechu altánu…) a pod stromy (do lesa, porostu stromů). Jak vám bylo na louce, pod slunečníkem a pod stromy? Zkuste si rozdílné pocity popsat.
Sušíme prádlo
Pojďte si své pocity ověřit pokusem: Tři stejné kusy látky namočte do vody a pořádně vyždímejte. Zavěste látky na uvedená tři místa (volný prostor, pod slunečník, pod strom). Jak dlouho bude trvat, než látka na jednotlivých místech uschne? Můžeme také látku před pokusem a po jeho skončení zvážit a zjistit, kolik vody se vypařilo. A jejich hmotnost napsat třeba měkkou tužkou přímo na ně. Srovnávat můžete pak přímo původní hmotnost, hmotnost mokré látky (i tu můžete zapsat tužkou) a látky po určité době sušení. Nechte si čtvrtý kus látky jako kontrolní vzorek, který nebudete namáčet ani sušit, jeho váha bude stejná jako váha vysušené látky, také na omak vám pomůže srovnat uschnutou látku od té mokré.
Teplota a vlhkost
Vyzkoušejte podobný pokus s teploměrem a vlhkoměrem a změřte teplotu i vlhkost na třech uvedených místech. Pozor, nesmíte měřit teplotu ani vlhkost na přímém slunci. Vyrobte si meteorologickou budku z bílé krabice od bot a tam přístroje umístěte. Buď používejte vždy stejné přístroje, nebo si je opatřete vícekrát, ale dejte pozor, ať měří všechny stejně!
Evaporace
Evaporace je termín pro výpar z volné hladiny. Jako další pokus použijte tři stejné nádoby s vodou (co nejširší – lavory, pečicí plechy nebo podmisky pod květináče). Do všech nalijte stejné množství vody a po hodině nebo po dvou hodinách změřte, kolik vody se na daných místech vypařilo.
V závěru se sejděte a sdílejte závěry, které každá skupina získala. Co vás překvapilo? Co jste očekávali? Jaké další otázky vás napadají? Jak stromy ovlivňují své mikroklima? Liší se listnaté a jehličnaté stromy? Jak?