Sníh a albedo
- Cílová skupina:
- I. stupeň, II. stupeň, Střední škola
- Čas potřebný pro aktivitu:
- 60-90 minut
- Cíl a aktivity z pohledu žáka:
- Zjistit, jak funguje odrazivost povrchu na různých materiálech. Dokázat a pochopit pozitivní zpětnou vazbu. Znát význam albeda pro pochopení adaptace na klimatickou změnu.
- Pomůcky:
- různobarevné (různě tmavé) papíry o velikosti cca A4, igelit, alobal stejných rozměrů, hřebíky, hodí se dotykový teploměr, psací potřeby, fotoaparát (mobil), kalkulačka
- Štítky:
- Fyzika
Albedo (česky odrazivost) je fyzikální veličina, která definuje, jak daný povrch odráží (vysoké albedo) nebo naopak pohlcuje (nízké albedo) sluneční záření. Albedo je odvozeno od latinského „bílý“ a vyjadřuje se v procentech. Bílé, stříbrné či zrcadlové povrchy se s odrazivostí blíží 100 % (poměr záření, které dopadá a které se zase odráží), tmavé a černé povrchy nule (většina záření je pohlcena). Zajímavým jevem, který si dneska dokážeme, je albedo, na příkladu sněhu. Čím více je sněhu, tím víc záření se odrazí a nedovoluje povrchu se zahřívat, takže další srážky nad studeným povrchem budou zase sněhové, nad sněhovou pokrývkou za jasné noci klesají teploty velmi nízko pod nulu. Naopak když se sněhová pláň ohřívá, sníh taje, objevují se tmavší místa, povrch se zahřívá o to víc a sníh taje o to rychleji. Díky tomu taje sníh dříve na poli a asfaltu než na louce nebo rybníku.
Postup:
Umístěte papíry na sněhovou pokrývku a pomocí hřebíků je upevněte do sněhu. Důležité je, aby bylo jasno a Slunce svítilo alespoň hodinu na plochu všech papírů. Dobré je, když sněhu pod papíry není mnoho, nanejvýš několik cm. Po hodině pozorujte, co se se sněhem pod jednotlivými papíry (igelitem, alobalem)
stalo. Papíry po hodině vyfoťte.
Zároveň po cca 10 minutách od umístění papírů na sníh zjistěte teplotu povrchu papíru.
A můžete zjistit i hodnotu albeda pomocí aplikace Albedo.
Albedo změříte pomocí expozimetru ve vašem mobilu. Stáhněte si aplikaci Albedo (A Reflectance App). Budete ovšem potřebovat tzv. gray card, tedy kartu s 18% šedou, která se prodává v potřebách pro fotografy. Pro jednoduché srovnání albeda se dá gray card (tedy šedá kalibrační karta) i vytisknout, ale výsledek není tak přesný.
Můžete místo papíru využít i mince (mají různou barvu a lépe vedou teplo), výsledek bude rychlejší.
Albedo různých povrchů na Zemi, podle více zdrojů (Wikipedie faktaoklimatu…)
Sníh: 70–90 %
Pouštní písek: 40 %
Stepi, pastviny: kolem 20–30 %
Lesy: 10 % (bory) – 20 % (listnaté lesy)
Bažiny: 9–14 %
Zemědělská půda: 5 % (zorané pole) – 15 % (před sklizní)
Město: 7–12 %
Asfaltové plochy: 4–10 %
Oceány: 6–10 %
Oblaka: 0 (dešťové tmavé mraky) – 70 % (bílá oblaka)