BADATELSKÝ PORTÁL KRAJE VYSOČINA

Měříme teplotu

random photo
Cílová skupina:
I. stupeň
Čas potřebný pro aktivitu:
60 a více minut
Cíl a aktivity z pohledu žáka:
Žák dokáže z teploměru odečíst hodnotu teploty vzduchu, dokáže naplánovat a realizovat dlouhodobé měření a vyhodnotit jeho výsledky grafem.
Pomůcky:
teploměry, bílé krabičky či profi meteobudka, tabulky pro zápis výsledků
Štítky:
Fyzika

Co  je to teplota?

Je to jedna ze základních vlastností všech předmětů a dá se hodnotit jako studená, teplá, nebo horká. Nebo se dá dokonce vyjádřit číslem, tedy stupněm teploty (čím vyšší teplota, tím vyšší stupeň). A v našem výzkumu půjde o měření teploty vzduchu. Měříme ji v různých jednotkách, Kelvinech, Fahrenheitech anebo, a to u nás nejčastěji, ve stupních Celsia.

 

V 18. století určil švédský astronom Anders Celsius, že mrznoucí voda bude mít 0°C (stupňů Celsia) a vroucí 100°C a teplotu mezi tím rozdělil na 100 dílků. A protože teplota vzduchu může být nižší než 0°C, tak v zimě běžně zaznamenáváme teploty pod nulou.

 

Jak funguje teploměr?

 

Díky kapalině, která je umístěna v trubičce teploměru a která mění při teplotě svůj objem, můžeme velmi snadno vyrobit přístroj, který měří teplotu. Tedy teploměr. Jako kapaliny se používala dříve rtuť, ale ta je jedovatá, proto tam dnes najdete spíše obarvený líh.

 

Meteorologové měří teplotu vzduchu (venku)

 

Protože nám jde o vzduch, musíme zabránit tomu, aby teploměr ležel na přímém slunci, potom se teploměr ohřívá a my měříme teplotu teploměru. Proto měřte vždy ve stínu, nebo si vyrobte meteorologickou budku z krabice od bot. Správná budka je umístěna všude na světě 2 metry nad zemí, pro vás stačí metr a půl, ale nedávejte ji na zem, tam bývají přízemní mrazíky a ty zkreslují měření.

 

 

No a teď už hurá na měření teploty:

 

Správně měříme teplotu třikrát denně (v 7:00, 14:00 a 21:00 místního času), ale to je možná příliš náročné, proto doporučujeme měřit teplotu jednou a to v poledne (pokud měříme celý měsíc).

 

Můžete si koupit i minimálně maximální teploměr a zaznamenávat pro každý den tu nejnižší teplotu a tu nejvyšší (před spaním vždy teploměr nastavte na aktuální teplotu). No a na konci měsíce můžete nakreslit graf (když si troufáte) nebo najít nejvyšší a nejnižší teplotu celého měsíce. Později můžete spočítat i průměrnou měsíční/roční teplotu v poledne. Pozor, jak se mění zimní čas na letní, je poledne ve 13:00.

 

Pokud chcete prozkoumat konkrétní den, měřte teplotu po půlhodinách (ano, v noci je to náročnější, ale stačí začít hodinu před setměním a hodinu po západu slunce skončit). Průběh teploty potom zaznamenejte do grafu. A zjistěte, kdy bylo během dne nejchladněji a kdy nejtepleji. Vybírejte hezký den, kdy neprší.

 

Po měsíci měření a zaznamenávání teplot jistě zjistíte, jak ovlivňuje teplotu vítr nebo déšť. Můžete také pořídit více teploměrů a měřit teplotu na louce, v lese, teplotu vody a půdy, teplotu u země apod… meteorologové měří asi deset nejrůznějších teplot a ještě vypouštějí meteorologické balóny, staví stožáry…, aby zjistili, jaká teplota je nad námi.

 

Abyste se podívali, jaká teplota u vás bude v následujících dnech, doporučujeme aplikaci ČHMU a pokud vás zajímá aktuální teplota v nějaké blízké profesionální stanici, zkuste appku ČHMU+.

 

A teď už hurá na to. A pokud se vám zdá měření teploty příliš jednoduché, přidejte měření vlhkosti. Vlhkoměr zjistí, jak moc je vzduch nasycen vodními parami. A zjistěte závislost vlhkosti na teplotě.

Další nápady na badatelské otázky s teploměry:

  • Jak se mění teplota během dne pod stromem, na dvoře a na trávníku?
  • Který materiál udrží nejstabilnější teplotu - vlna, papír, písek nebo seno?
  • Jak se mění teplota vzduchu ve třídě s rostoucím počtem žáků?



Kraj Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, 2002–2014 | Přihlášení